آموزش منبت کاری روی چوب

ارسال شده در: آموزش, منبت, هنرهاي چوبي | ۶

این دفعه سایت کار با چوب تصمیم گرفت تا آموزش منبت کاری روی چوب رو به طور کامل شرح بده،

مثه هر دفعه این آموزش رو با یک مثال شرح میدیم،می خواهیم اینو بسازیم…

آموزش منبت کاری

 

monabbat-roye-choob (1)

 

خوب حالا میریم سراغ ابزار و مواد مورد نیاز:

 • یک قطعه چوب به ابعاد ۲۱۶mm x 279mm x 30mm ،پیشنهاد می‌شود که از چوب های نرم مانند صنوبر و سدر استفاده کنید.
 • یک قطعه دیگر به ابعاد۲۱۶mm x 279mm x6 mm
 • چسب اسپری یا چسب چوب
 • اره مویی برقی(نه لزوما)
 • مداد
 • سمباده (برقیش راحت تره)
 • چسب قطره ای
 • اسپری براق کننده
مرحله اول:

ابتدا طرح رو به طور کامل بررسی کنید و بفهمید که طرح چه جوریاس! بعد باید دنبال این باشید که هر قطعه کار باید از چه چوبی استفاده کنید منظورم اینه که به رنگش توجه داشته باشید.مثلا برای این طرح چوب هایی با رنگ روشن پیشنهاد میشه.monabbat-roye-choob (2)

 

خوب حالا بایستی چوب ها رو تمیز و آماده کنید، توجه داشته باشید که هرچی از ابتدا تمیز کار کنید آخرش کارتان تمیز از آب در میاد.درضمن باعث می شود که چسب به خوبی کارش را انجام بدهد.

monabbat-roye-choob (3)

 

سه کپی نیز از طرح بگیرید،یک کپی برای چوب تیره یکی برای چوب روشن تر و دیگری به عنوان زاپاس یا همون یدکی.

مرحله دوم:

در این مرحله می خواهیم طرح را به چوب بچسبانیم،یک راه سنتی است که پیشنهاد نمی کنم و آن اینست که طرح را در پشت چوب بچسبانیم، اما راه خوبی که بسیار استفاده می شود این است که از چسب های شیشه مات کن و یا چسب کاغذی استفاده کنید.یعنی ابتدا چسب را به طور کاملا مسطح بچسبانیم و سپس از چسب های شیمیایی استفاده کنیم،البته توجه کنید در هنگام چسباندن حباب زیر چسب ها نرود در غیر اینصورت هنگام برش کارتان خراب می شود. پس از چسباندن چسب کاغذی و یا شیشه مات کن از چسب های شیمیایی استفاده می کنیم،پیشنهاد مؤکد اینجانب این است که از چسب اسپری ای استفاده کنید،اما در غیر اینصورت چسب چوب هم بد نیست فقط اگر از چسب چوب استفاده می کنید باید توسط لیسَک چسب را بطور کامل روی قطعه پخش کنید.سپس قسمت های سفید طرح ها را برش داده و با دقت روی چوب قرار می دهیم.

monabbat-roye-choob (4)

 

monabbat-roye-choob (5)

 

کار در این مرحله هنگامی تمام می شود که چوب به طور کامل خشک شود.

مرحله سوم:

در این مرحله به سراغ برش طرح می‌رویم. برای برش ابتدا از همان خط سبزی شروع به برش می کنیم که در طرح مشخص است.ترتیب برش خط ها به صورت زیر است:

۱٫سبز ۲٫آبی ۳٫نارنجی ۴٫صورتی ۵٫سیاه

شروع کردن از این نقطه بسیار کمک می‌کند که چوب ما هنگام برش نشکند.شما در انتها ۱۰قطعه چوب خواهید داشت پس در حفظ و نگهداری از آن ها کوشا باشید! برای برش از دستگاه «اره مویی برقی» استفاده کنید.

آموزش منبت کاری

فکر نمی کنم که لازم به توضیح باشه اما گفتن این مطلب خالی از لطف نیست.هنگامی که به لبه های تیز رسیدید با آرامش تمام همانطور  که اره در حال کار است چوب را بپیچانید (اینو که منم  میدونستم! اما…)اما هنگام پیچاندن طرح،طرح را به قسمت پشت تیغه فشار دهید البته یه کوچولو.این کار باعث می‌شود که هم تیغه عزیزتان نشکند و هم لبه بسیار زیبا تر درآید.

monabbat-roye-choob (7)

هنگامی که به فصل های مشترک می‌رسید از سرعت برش خود بکاهید و هر دوقطعه یعنی هم تکه چوب در حال جدا شدن و هم تکه چوب زاید را با دستان پرتوانتان نگه دارید.

monabbat-roye-choob (8)

اگر سوراخ های ریزی در طرح موجود است آن ها را به مته در آورید.

monabbat-roye-choob (9)

 

خوب کار برش تمام شد. حال قطعه ها را کنار هم می چینیم. حالا باید چسب شیشه مات کن یا کاغذی را از قطعه ها جدا کنیم.

monabbat-roye-choob (11)

اگر دقت کرده باشید در طرح ما قسمت های تیره رنگ در باله های ماهی موجود است.این بدان معناست که این قطعه باید از مقطع دو قسمت شود که فکر نمی‌کنم کار سختی باشد.

مرحله چهارم:

حالا می خواهیم به قطعه های ایجاد شده حالت بدهیم.

برای این کار قسمت های اطراف که قرار است پایین تر قرار بگیرد را با مداد هاشور می زنیم تا در هنگام سمباده کاری تکلیفمان مشخص باشد.

آموزش منبت کاری

رعایت نکات ایمنی همیشه در هر کاری باید حرف اول رو بزنه پس بنابراین از دستکش های مخصوص استفاده می‌کنیم.همچنین از ماسک و عینک برای محافظت از چشم ها و صورت استفاده می‌شود.

حال قسمت های هاشور زده شده با مداد را سمباده می کشیم به طوری که قسمت های لبه تا قسمت های مسطح کار به طور یکنواخت انحنا گرفته باشد.اگر قطعه شما بیش از اندازه سمباده کشیده شد با کمال تاسف به شما می گویم که این تجربه اولتان است فکر نکنید که کار اول خوب از آب در می آید.در ضمن شما یک کپی زاپاس یا همون یدکی دارید که می توانید قطعه خراب شده را بار دیگر درست کنید.

monabbat-roye-choob (14)

monabbat-roye-choob (15)

خوب قسمت سخت کار یعنی سمباده کشی تموم شد،حالا شما این را دارید:

آموزش منبت کاری

مرحله پنجم:

در این مرحله که مرحله آخر باشه می‌خوایم قطعه هارو به هم بچسبونیم. پیشنهاد من اینه که از چسب های بی رنگ مانند رازی و یا چوب استفاده کنید. البته که چسب قطره ای عالیه یعنی حرف نداره ولی چون احتمال خطا در کار های ابتدایی است پس چسب چوب گزینه بهتری به حساب می‌آید.

حالا قطعه ها رو از سطح مقطعشان می چسبانیم.

monabbat-roye-choob (18)

monabbat-roye-choob (19)

مرحله آخر:

حال سراغ چوب نازکمان می رویم مانند مرحله دوم طرح را روی آن می چسبانیم و آن را طوری می‌بریم که یکی دو سانت کوچک تر از طرح اصلی باشد.سپس کار را روی آن سوار می‌کنیم.

monabbat-roye-choob (20)

پایان کار آموزش منبت کاری

در این طرح اگر دلتان می خواهد می توانید کارتان را رنگ کنید اما اگر رنگ نکنید زیبا تر است. معمولا در پایان کار از براق کننده ها استفاده می شود،من نیز توصیه می کنم که شما نیز این کار را انجام دهید زیرا به زیبایی کارتان می افزاید و نیز از حشرات چوب خوار جلوگیری می کند.

monabbat-roye-choob (22)

آموزش منبت کاری آموزش منبت کاری آموزش منبت کاری آموزش منبت کاری آموزش منبت کاری

 • آموزش منبت کاری

آموزش منبت کاری

 

4 امتياز ثبت شده
آموزش منبت کاری روی چوب
تعداد 3 رأي ثبت شده است ميانگين آرا 4.7 مي باشد درصد آرا 93.33%است

 برای دانلود، به روی عبارت “دانلود فايل با لينك مستقيم” کلیک کنید و منتظر بمانید تا پنجره مربوطه ظاهر شود سپس محل ذخیره شدن فایل را انتخاب کنید و منتظر بمانید تا دانلود تمام شود.
اگر نرم افزار مدیریت دانلود ندارید، پیشنهاد می شود برای دانلود فایل ها حتماً از یک نرم افزار مدیریت دانلود و مخصوصاً internet download manager استفاده کنید.
در صورت بروز مشکل در دانلود فایل ها تنها کافی است در آخر لینک دانلود فایل یک علامت سوال ? قرار دهید تا فایل به راحتی دانلود شود.
فایل های قرار داده شده برای دانلود به منظور کاهش حجم و دریافت سریعتر فشرده شده اند، برای خارج سازی فایل ها از حالت فشرده از نرم افزار Winrar و یا مشابه آن استفاده کنید.
کلمه رمز جهت بازگشایی فایل فشرده عبارت woodworking-plans.ir می باشد. تمامی حروف را میبایستی به صورت کوچک تایپ کنید و در هنگام تایپ به وضعیت EN/FA کیبورد خود توجه داشته باشید همچنین بهتر است کلمه رمز را تایپ کنید و از Copy-Paste آن بپرهیزید.
چنانچه در هنگام خارج سازی فایل از حالت فشرده با پیغام CRC مواجه شدید، در صورتی که کلمه رمز را درست وارد کرده باشید. فایل به صورت خراب دانلود شده است و می بایستی مجدداً آن را دانلود کنید.
 در آخر اگر با مشكل دانلود روبه رو شديد روي "خرابي لينك" كليك كنيد تا در اسرع وقت رسيدگي شود.

ايدي اين مطلب777

6 پاسخ

 1. واقعا ممنونم…مشکل سایتای دیگه اینه همش کپی پیست میکنن ولی برای شما عالیه بود به کارم اومد

 2. دمتون گرم خیلی به کارم اومد…

 3. سیمین فتاحی

  سلام وقت شما بخیر من در مورد چوب و کار با اون اطلاعاتی ندارم دوست دارم در موردش بدونم و نکته مهم اینکه اگه به عنوان یه شغل بهش نگاه کنم شناختی که دارم کافی نیست و میخوام اطلاعاتم رو ببشتر کنم .
  با سپاس

  • حميد عرب سرخي

   سلام، ممنون از اينكه سايت كار با چوب رو مورد اعتمادتون قرار داديد. با توجه به شناختي كه دارم الآن بيشترين تجارت كالاهاي مربوط به چوب به ساخت كمد ها قفسه ها كابينت ها و ميز و صندلي هاي اداري و … برمي گردد.كه در  حال حاضر انحصاراً در عهده شركت هاي بزرگ است. بنابراين ورود جدي به اين عرصه ها نيازمند سرمايه ي زياد است وفكر مي كنم كه منظور شما نيز اين نبوده است. اما در مورد هنر هاي چوبي مانند مشبك كاري، معرق،سوخته كاري بايد عرض كنم كه اگر شما در يكي از عرصه هاي هنر چوبي وارد شويد و به صورت جدي دنبال كنيد، ايجاد نمايشگاه براي فروش تابلو ها و محصولات و يا تبليغ در شبكه هاي مجازي باعث رونق اقتصادي در اين زمينه مي‌شود.اما مهم ترين عنصر موفقيت «خلاقيت»و «نوآوري» است.يعني موفقيتتان در گرو خلاقيتتان است.

 4. امیر شرقی

  با سلام
  من کار معرق انجام میدم.تازگیها دستم زود خسته میشه.میخواستم دستگاه معرق برقی بگیرم.فقط یک سوال.ایا با این دستگاهها میشه معرق خط انجام داد.
  بعضی ها میگن این دستگاهها بدرد معرق ریز یا خط نمیخوره.میخواستم نظر شما استاد عزیز رو بدونم.اگه پاسختون رو واسم ایمیل یا بشماره زیر پیامک کنید ممنون میشم.۰۹۱۵****۹۷۶شرقی.سپاس

 5. با سلام ممنون خیلی عالی بود

ارسال پاسخ