آموزش سندبلاست چوب به سه روش

ارسال شده در: آموزش, رنگ آميزي چوب | ۰

با سلام این روزها با توجه به افزایش مدل های رنگی وهمچنین افزایش مقاومت شایع ترین نوع چوب موجود در بازار ایران یعنی همان چوب روسی از تکنیکی به نام سندبلاست استفاده میشود سندبلاست درواقع ….

.

 

.

.

سند بلاست ,سندبلاست , آموزش سندبلاست چوب

 

 

سندبلاست درواقع فرایندی است که طی آن ذرات ریز ساینده بر روی سطح بافشار زیاد بادپاشیده میشود .

بد نیست بدانیم که عمل سند بلاست برای اولین بار توسط,شخصی به نام ژنرال بنجامین تیلگمن آمریکایی کشف شد ماجرا از این قرار بود: زمانیکه او در قرارگاه نظامی اش مشغول استراحت بود وطوفان شن هم در حال وزیدن، چیزی توجه اورا به خود جلب کرد قسمتی از شیشه پنجره اتاق بر اثر برخورد شن، مات و زبر شده بود این مسأله باعث ایجاد جرقه ای در ذهن بنجامین تیلگمن شد تا دستگاهی بسازد که بتواند شن را با سرعت زیاد پرتاب کند و اینگونه شد که بنجامین پدر سند بلاست دنیا لقب گرفت تا خدمت بزرگی به جامعه بشری کرده باشد . وی در خاطراتش میگوید( سالهای زیادی از عمرم را در قالب نیروی نظامی تلف کردم اما خوشحالم که ایده اولیه دستگاهی که ساختم باعث شد  تا بفهمم خداوند انسانها را با اهداف بسیار بزرگ آفرید در حالی که ما انسانها همه چیز خود را صرف مسایل پوچ و واهی میکنیم ) امروزه از این روش جهت زدودن چربی،غبار،زنگ،جرم,رنگ و … از سطح اشیاء مختلف خصوصا” فلزات استفاده میشود به نحوی که اگر شما یک تکه آهن قراضه زنگ زده را به یک کارگاه سند بلاست بسپارید بعد از تحویل اولین فکری که به ذهن شما خطور میکند این است که حتما” یکه قطعه آهن نو با کار قبلی شما تعویض شده است .

امروزه از این روش به عنوان یک صنعت بازیافت با حداقل هزینه یاد شده علاوه بر اینکه این روش توانسته جای خود را در صنایع دیگری از جمله صنایع چوبی باز کند. همانطور که میدانید چوب روس یکی از چوبهای غیر همگن است که بافت بسیار نرمی دارد که همین مسأله میتواند مشکلات جانبی زیادی تولید کند (مثل ضربه پذیری بالا،عدم مقاومت در برابر رطوبت،اشعه یو وی آفتاب و عوامل جوی،ترک خوردن و تاب برداشتن وغیره) عمل سند بلاست در این قسمت میتواند به یاری ما بیاید تا علاوه بر مرتفع کردن مشکلاتی که ذکر شد نقش و رگه های چوب را به نحو زیادی آشکار میکند به گونه ای که این رگه ها با دست قابل لمس میشوند.

به طور کلی عمل سند بلاست به دو روش پاششی و دستی انجام میشود

در روش پاششی از وسایلی همچون کمپرسورهای قدرتمند باد یا برج باد(که معمولا” برجهای باد در کارخانجات صنعتی به کار گرفته میشود) نازل پاشش، مخزن شن،نوار نقاله های متحرک جهت هدایت قطعات وتجهیزات ایمنی استفاده میشود که به طبع این امکانات نمیتواند در اختیار تمامی هنر دوستان عزیز باشد.

در این مطلب هدف ما آموزش روش دستی سند بلاست بوده به نحوی که برای تمامی کاربران عزیز قابل اجرا باشد

.

.

آموزش سندبلاست,سندبلاست چوب,نقش چوب,نقشدار کردن چوب,کار با چوب,طرح چوب,سندبلاست,

.

 روش اول:

  وسایل مورد نیاز:

دستکش برزنتی

فرچه سیمی دستی

مقداری نفت یا تینر روغنی

ابتدا سطح کار مورد نظر را توسط پارچه یا قلم مو آغشته به نفت یا تینر روغنی کنید

.

آموزش سندبلاست,سندبلاست چوب,نقش چوب,نقشدار کردن چوب,کار با چوب,طرح چوب,سندبلاست,

.

پس از نیم ساعت فرچه سیمی را با قدرت و مداوم درجهت الیاف چوب بکشید بلافاصله مشاهده خواهید کرد که الیاف نرم چوب از بین رفته و الیاف سفت باقی میماند به نحوی که سطح چوب دارای برجستگیها و فرو رفتگی هایی میشود

روش دوم:

  وسایل مورد نیاز:

دریل برقی دستی

نفت یا تینر روغنی

دستکش برزنتی

عینک کار

ماسک

فرچه سیمی خورشیدی شکل و پایه دار که در تمامی ابزار فروشیها موجود است.

.

ichoob.ir wood sandblast 1111 (4)

.

اکنون مطابق روش اول کار را آغشته به نفت یا تینر روغنی کنید تجهیزات ایمنی خود را بپوشید و فرچه سیمی را بر روی دریل سوار کنید ودر جهت الیاف چوب کار را شروع کنید . دوستان دقت داشته باشید که چون در این روش از سرعت وقدرت بالا تری نسبت به روش اول برخوردار هستند از دقت و سرعت بالا تری هم باید استفاده کرد به طور مثال نگه داشتن فرچه و تعلل باعث گود شدن بیش از حد و نهایتا” بدفرم شدن شکل چوب میشود .

.

ichoob.ir wood sandblast 1111 (6)

.

حتی الامکان سعی کنید دریل را وارونه نگه دارید زیرا این عمل باعث میشود تا جهت باد خروجی دریل عوض شود  . در قسمت سر آرمیچر دریل پروانه ای تعبیه شده تا از طریق شیارهای قسمت جلو هوا را به داخل میکشد و از طریق شیارهای عقب خارج میشود این عمل به منزله یک فن جهت خنک شدن آرمیچر است وقتی شما دریل را در جهت صحیح دست بگیرید خاک و ذرات چوب را داخل کشیده وآن را به سمت صورت و چشمان شما پرتاب میکند اما وقتی دریل را وارونه نگه دارید خاک و ذرات چوب از قسمت پایین و به طرفین پرتاب میشود ضمن اینکه باد طبیعی خود دریل هم دیگر آزار دهنده نیست.

.

ichoob.ir wood sandblast 1111 (7)

.

علاوه بر این تمامی کارشناسان بهداشت کار معتقدند بادی که از ابزارآلات صنعتی مانند اره،رنده،فرز،سنگ فرز،دریل و غیره ساطع میشود ، دارای فشار زیادی است که باعث سر درد و سینزیت میشود.

.

ichoob.ir wood sandblast 1111 (8)

.

.

روش سوم:

  وسایل مورد نیاز:

ماشین پوست

یک عددشفت کمکی واسطه به طول ۱۳ سانت و ضخامت  ۲۰ میلیمتر که انتهای آن از داخل ۳سانت رزوه نمره ۱۴شده و قسمت بالای آن هم  ۶ سانت همان روزه ۱۴ باشد یعنی یک توپیچ روپیچ باشد.علت رزوه ۱۴هم این است که رزوه شفت تمام ماشین پوستها شماره ۱۴است

مهره صفحه پولیش

فرچه تخت خورشیدی به قطر ۱۰ تا ۱۵  سانت ۲ عدد

دستکش برزنتی حتی الامکان ماسک تمام صورت یا عینک کار و ماسک تنفسی

نفت یا تینر روغنی

.

قابل توجه دوستان که این روش جهت دوستان حرفه ای کار توصیه میشه چون برای کار زیاد دیگه دریل هم زمانبر میشه وهم جواب نمیده.

قبل از هر چیز فرچه سیمی ها رو اگر روی هم بذارید میبینید که بین اونها فاصله ای به اندازه نیم سانتی متر هست دلیل این فاصله هم واشری که به صورت در پوش بر روی سوراخ این فرچه ها تعبیه شده. اگه یه پیچ گوشتی زیر این واشر کنید به راحتی از جاش در میاد.

از هر فرچه یه واشر در بیارین بعد اون طرفهایی رو که واشرش رو در آوردین رو هم بذارین کاملا” به هم میچسبه و تخت میشه البته در بعضی از فرچه ها از واشر تخت استفاده کردند و نیازی نیست که واشرش در بیاد. به هر جهت اول امتحان کنید در این مرحله یک واشر با ضخامت ۲/۵ تا ۳ سانت با قطر ۳/۵ تا ۴ سانت تهیه کنید ابتدا واشر رو زیر بذارید و سپس فرچه ها رو گذاشته و بعد مهره صفحه پولیش رو ببندید .شفت را با استفاده از گیره یا انبر قفلی محکم نگه دارید و مهره صفحه پولیش را کاملا” محکم کنید حالا شفت روی ماشین پوست بگیرید و از نتیجه اش لذت ببرید .
نکته:علت استفاده از دو فرچه بیشتر شدن ضخامت فرچه هاست تا سطح کار گیرش زیادتر بشه

نکته : علت استفاده از نفت یا تینر روغنی این هست که چوب کاملا” نرم میشه و سرعت عمل شما به نحوه بسیار بالایی افزایش پیدا میکنه .

نکته : هرگز از روش سوزاندن مستقیم چوب جهت عمل سند بلاست استفاده نکنید چون این کار باعث نابود شدن قسمتی از چوب میشه ودر ثانی شکل ناهنجاری پیدا میکنه در عمل سند بلاست صحیح اونی که به شکل سوخته مشاهده میشه در واقع با تکنیک رنگ درست میشه نه با سوزاندن چوب

1 امتياز ثبت شده
آموزش سندبلاست چوب به سه روش
تعداد 1 رأي ثبت شده است ميانگين آرا 4 مي باشد درصد آرا 80%است

 برای دانلود، به روی عبارت “دانلود فايل با لينك مستقيم” کلیک کنید و منتظر بمانید تا پنجره مربوطه ظاهر شود سپس محل ذخیره شدن فایل را انتخاب کنید و منتظر بمانید تا دانلود تمام شود.
اگر نرم افزار مدیریت دانلود ندارید، پیشنهاد می شود برای دانلود فایل ها حتماً از یک نرم افزار مدیریت دانلود و مخصوصاً internet download manager استفاده کنید.
در صورت بروز مشکل در دانلود فایل ها تنها کافی است در آخر لینک دانلود فایل یک علامت سوال ? قرار دهید تا فایل به راحتی دانلود شود.
فایل های قرار داده شده برای دانلود به منظور کاهش حجم و دریافت سریعتر فشرده شده اند، برای خارج سازی فایل ها از حالت فشرده از نرم افزار Winrar و یا مشابه آن استفاده کنید.
کلمه رمز جهت بازگشایی فایل فشرده عبارت woodworking-plans.ir می باشد. تمامی حروف را میبایستی به صورت کوچک تایپ کنید و در هنگام تایپ به وضعیت EN/FA کیبورد خود توجه داشته باشید همچنین بهتر است کلمه رمز را تایپ کنید و از Copy-Paste آن بپرهیزید.
چنانچه در هنگام خارج سازی فایل از حالت فشرده با پیغام CRC مواجه شدید، در صورتی که کلمه رمز را درست وارد کرده باشید. فایل به صورت خراب دانلود شده است و می بایستی مجدداً آن را دانلود کنید.
 در آخر اگر با مشكل دانلود روبه رو شديد روي "خرابي لينك" كليك كنيد تا در اسرع وقت رسيدگي شود.

ايدي اين مطلب1334

ارسال پاسخ